Schedule

2022 Aruba Hi-Winds Championships
IFCA 2022 Pan American/South American Slalom Championships – May 25 - 30, 2022

Arrival & Training 

14:00 - 17:00 Dj ZEF

14:00-17:00 Check-in & retrieve goodybags, lycra and startnumbers for the participants of:

  • IFCA 2022 Pan American/South American Slalom Championships
  • Kitesurfing/ Kite Foil Championships
  • Windsurf Freestyle Championships
  • Wing Foil Championships

17:00 - 19:00 HAPPY HOUR

18:00  Opening Ceremony & dinner provided by Quinta del Carmen

18:00 LIVE MUSIC: Pintos' band

19:00 LIVE MUSIC: Skale

20:30 Dj Zef

00:00 End

08:00 YOGA on the beach with Yari Yoga

09:00 Skippers meeting IFCA Windsurfing

10:00 First possible start IFCA Races (2 eliminations, multiple categories)

12:00 Lunch provided by Greenfish

12:00 Junior Kite Race (17 and under)

14:00 Continuation (2 eliminations, multiple categories)

17:00 Last possible warning signal of a heat

17:00 - 19:00 HAPPY HOUR

18:00 - 19:30 Dinner provided by Casa Tua

17:00 - 20:00 LIVE Dj Big Rig

20:00 LIVE Dj Chase

00:00 END

9:00 Skippers meeting IFCA Windsurfing

10:00 First possible warning signal start IFCA Windsurfing

11:00 Skippers-meeting Long Distance Races

11:30 - 14:30 Lunch provided by Subway (Participants & Crew only)

12:00 – 14:00 Long Distance Races

  • Kite
  • Kite Foil
  • Wing Foil

12:30 – 14:00 Windsurf Freestyle Single and double eliminations

14:00 Continuation IFCA Windsurfing (2 eliminations, multiple categories)

17:00 Last possible warning signal of a heat

17:00 - 19:00 HAPPY HOUR

18:00 - 19:30 Dinner provided by GCG Food
(Participants & Crew ONLY)

20:00 - 21:30 LIVE MUSIC: Ozone

21:30 - 0:00 LIVE MUSIC: Rebel Rockers

8:30 Captains Meeting Sunfish Sailors @ Surfside Bar

9:00 First Possible Start Sunfish Sailing Race

9:00 Skippers meeting IFCA Windsurfing

10:00 First possible warning signal start IFCA Windsurfing

11:00 Skippers meeting Long Distance Races

11:00 Windsurf New Kids, Super Kids & Barracudas

11:30 - 14:30 Lunch provided by Keller Williams (Participants & Crew ONLY)

12:00 – 14:00 Long Distance Races

  • Kite
  • Kite Foil
  • Wing Foil

12:30 – 14:00 Windsurf Freestyle Single and double eliminations

14:00 Continuation IFCA Windsurfing (2 eliminations, multiple categories)

17:00 Last possible warning signal of a heat

17:00 - 20:00 LIVE Dj Big Rig 

17:00 - 19:00 HAPPY HOUR

17:30 Mountain Bike: STRIDERS race

18:00 - 19:30 Dinner provided by Excelencia
(Participants & Crew ONLY)

18:30 -  19:00 Yeni Conde Fashion Show

20:00 - 21:30 LIVE MUSIC: HoneyPot!

21:30 - 23:00 LIVE Dj Bradley Fonseca

23:00- 0:00 LIVE Dj ZEF

00:00 END

7:00 Mountain Bike/ E-bike Races

9:00 Skippers meeting IFCA Windsurfing

9:00 - 11:00 LIVESTREAM: Formula 1 (right at the beach)

10:00 IFCA Marathon

11:00 Skippers meeting Long Distance Races

11:00 Windsurf New Kids, Super Kids & Barracudas

11:30 - 14:30 Lunch provided by Divi
(Participants & Crew ONLY)

12:00 – 14:00 Long Distance Races

  • Kite
  • Kite Foil
  • Wing Foil

14:30 Skippers Meeting Big Air

15:00 - 17:00 Windparken Aruba BIG AIR Kite Surfing

15:00 - 19:00 LIVE Dj Chase

17:00 SUPER session Windsurf Freestyle

17:00 - 19:00 HAPPY HOUR

18:00 - 19:30 Dinner provided by GCG Food
(Participants & Crew ONLY)

19:00 - 21:00 LIVE MUSIC: Earplugs' Travel Session

21:00 - 0:00 LIVE: Nutzbeatz

00:00 END

18:30 Prize giving ceremony Paseo Herencia

18:30 Dinner provided by Lazy Turtle
(Participants & Crew ONLY)